2009: rok w technologiach

Netbooki jak iPody - kolorowe i modne

Nowe komórki, laptopy i gadżety w naszych biurach i domach

 

W niektórych kręgach ekonomicznych modna staje się teza, że to nowoczesne technologie (a z nimi wzrost wydajności pracy) oraz innowacje i ekologia wyciągną świat z rozkręcającej się recesji. Słabym punktem tej teorii jest kapitał, niezbędny do finansowania nowoczesności, a tego na rynkach na razie jak na lekarstwo. Tak czy siak warto zastanowić się, co na rynku tzw. elektroniki konsumenckiej będzie na topie w 2009 r.

Zapewne postępować będzie multimedializacja naszych komórek – które coraz częściej będą służyć jako odtwarzacze muzyki i filmów. Noszenie kilku urządzeń ze sobą (a z nimi kilku kabli, kilku ładowarek itd.) jest niewygodne. Niewykluczone więc, że komórki stopniowo będą wypierać z rynku odtwarzacze MP3, tak jak one same wcześniej doprowadziły do śmierci Walkmana i Discmana.

Drugi trend to Internet, który coraz częściej zabieramy ze sobą wszędzie – do miasta, do knajpy, na weekendowy wyjazd, do tramwaju. Potrzeba do tego wygodnych urządzeń dostępowych – i stąd szalona kariera netbooków. Lekkie i tanie urządzenia z pełną klawiaturą QWERTY podbiły świat, choć moda na nie dopiero trafia do Polski. Co prawda nie są demonami prędkości, ale jeśli chodzi o sprawdzenie poczty w biegu i podstawowe aplikacje biurowe, są niezastąpione.

Niewykluczone jednak, że ten trend to odpowiedź na potrzebę chwili, a netbook jest tylko formą pośrednią między tradycyjnym komputerem a telefonem przyszłości. Producenci komórek coraz częściej zachęcają nas do zakupu smart-phonów – aparatów które możliwościami zbliżają się do netbooków (a czasem nawet je przewyższają), a przy tym łączą w sobie dodatkowe możliwości multimedialne (odtwarzacz muzyki, aparat cyfrowy, kamera). Mają wbudowane opcje pełnej obsługi poczty e-mail, a dzięki pełnej – choć maleńkiej – klawiaturze QWERTY, można na nich szybko i wygodnie pisać. Rynek smart-phonów szturmują Nokia (z modelami E61, E71, N97), Samsung, wypłynęły na nich HTC oraz RIM (producent kultowego BlackBerry). Wygoda ponad wszystko – wygra to urządzenie, które będzie potrafiło zaspokoić nam rosnącą potrzebę kontaktu ze światem, ciągłego bycia online.

Więcej ciekawych zapowiedzi (m.in. o laptopach, które przepracują na baterii pełną dobę) można znaleźć pod tym linkiem na serwisie FKN.