Netia przejmuje Tele2

To będzie największa fuzja na polskim rynku telekomunikacyjnym. Netia ma zamiar przejąć Tele 2.

Obaj operatorzy zafunkcjonowali dzięki demonopolizacji rynku telekomunikacyjnego.

Netia jest największym konkurentem Telekomunikacji Polskiej. Działa na rynku od 1990 r. Posiada własną sieć światłowodową oraz świadczy usługi radiowego dostępu do internetu w nowoczesnej technologii WiMax. Od 2007 r. jest operatorem ogólnopolskim, korzystając z sieci TP SA. Netia jest częściowo spółką giełdową, większościowe udziały ma w niej najbogatszy islandczyk, działający z Londynu miliarder i inwestor Thor Bjorgolfsson (więcej o nim i jego polskich inwestycjach tutaj). Przez dwa lata Netia była jednym z udziałowców czwartego operatora komórkowego Play.

Szwedzki operator Tele 2 zaczał działalność na polskim rynku w 1999 r., choć świadczy usługi dopiero od 2003 r. Zasłynął reklamami, w których bezpardonowo kopał konkurencję z TP, obiecując zawsze niższe stawki za połączenia. Tele 2 zaczęło od konkurowania z TP na rynku połączeń międzynarodowych i międzymiastowych. W tej chwili ma pełną ofertę.

Co może dać fuzja? Powstaje jeden silny podmiot, z gigantyczną jak na polskie warunki bazą klientów (patrz prezentacja z konferencji). Netia dostarcza szerokopasmowy internet dla prawie 250 tys. klientów. Z usług Tele 2 korzysta milion osób. To może stanowić silną kartę przetargową w negocjacjach z TP i innymi operatorami (np. komórkowcami). Niestety nowa Netia wciąż będzie miała ograniczoną sieć światłowodową. Obaj operatorzy korzystają z łączy TP. I to na jej warunkach.

 Ciekawe jest jednak, dlaczego fuzja następuje akurat teraz. Obie spółki notowały ostatnio wzrost przychodów, zaś dobra koniunktura w branży telekomunikacyjnej umacnia ich pozycję. Wygląda jednak na to, że centrala Tele 2 podjęła decyzję o wycofaniu się z Polski. Co prawda spodziewano się, że wraz ze wzrostem konkurencji na naszym rynku niektóre firmy nie wytrzymają presji i zwiną działalność. Niekt jednak nie obstawiał, że będzie to tak duży gracz jak Tele 2.