Przymusowa dieta

Globalny wzrost cen żywności odczujemy nie tylko w portfelach.

To niestety jest już przesądzone – kończą się czasy taniej żywności. Wczorajsza „Gazeta Wyborcza” doniosła o skokowym wzroście cen produktów spożywczych w krajach Unii Europejskiej (m.in. makaronów, jogurtów, mleka). W efekcie inflacja w całej UE sięgnęła 3,5 proc. (u nas wynosi 4,1 proc.). To sporo, zważywszy, że do tej pory utrzymywała się około 2 proc.

Na wzrost cen żywności mają wpływ drożejące paliwa (a więc jej transport). Ale jeszcze bardziej oddziaływuje ciągły wzrost popytu w Indiach oraz Chinach. Rosnąca tam w siłę ekonomiczną klasa średnia nie chce zajadać się już przysłowiową „miską ryżu”. Chcą jeść światowo, karierę robią kuchnia śródziemnomorska i amerykańska. Rosną ceny pszenicy i soi. Gwałtownie rośnie sprzedaż słodyczy, co z kolei powoduje wzrost cen kakao oraz czekolady. Argentyna – kraj olbrzymich łąk i jeden z największych na świecie producentów wołowiny, nie nadąża z zaspokajaniem światowego popytu. Rząd tego kraju nałożył na farmerów-eksporterów specjalny podatek, tak aby nie wysyłali wszystkiego za granicę (to powoduje braki na rynku lokalnym i społeczne niezadowolenie). W podobny sposób Wietnam i Indie nałożyły restrykcje na eksport ryżu, aby zapobiec wzrostowi jego cen na krajowym rynku (podaję za ostatnim „The Economist”, który poświęcił kilka tekstów temu problemowi). Wzrost zapotrzebowania na biopaliwa powoduje wzrost ceny rzepaku i sprawia, że wypiera on uprawę roślin jadalnych. Zresztą drożejące biopaliwa dalej nakręcają spiralę cen.

Takie przykłady można niestety mnożyć. Zapewne za jakiś czas rynek to wyreguluje, ale trudno przypuszczać, aby ceny żywności wróciły do niskiego poziomu sprzed kilku lat. Niestety przyjdzie nam się z tym pogodzić, a być może nawet zmienić zwyczaje żywieniowe. Alterglobaliści od lat powtarzają, że podstawą diety powinny być produkty produkowane lokalnie, a dowożenie samolotem świeżych krabów czy owoców passiflory na drugi koniec świata to czyste szaleństwo.