Nowy wspaniały świat

Jak nie kupić czegoś w czasach, gdy można kupić wszystko.

Przed wyjazdem w góry potrzebowałem łańcuchów do kół samochodu. Żaden problem – myślę. Jadę do hipermarketu, w którym jest ich cała półka. Różnych rozmiarów – podobnie jak i rodzajów kół w autach – ze 30 (jakby nie mogło ich być 3). Ale tych najpopularniejszych brak. Można kupić łańcuchy do traktorka, do terenowego Land Cruisera, ale do osobowego kombi – ni dudu. Trudno. Jadę do kolejnego hipermarketu, gdzie sytuacja się powtarza. Też się skończyły. Idę po rozum do głowy – jadę do markowej stacji obsługi Norauto. Tu mam farta, bo obsługa odnajduje na półce ostatnią parę. Facet, który stał w kolejce za mną (też o dziwo ma zwykłe, popularne auto rodzinne) odchodzi z kwitkiem.

Przypadek drugi – żonie ukradziono antenę samochodowego radia. Jadę do Media Marktu – wśród 30 typów anten nie ma tej, która pasuje do Corsy. Jadę do Saturna, Reala – sytuacja się powtarza. W Norauto, jakby nie było sklepie tylko z częściami do aut, mówią, że może (!!!) będą za tydzień (!). Stojący za mną w kolejce facet potrzebuje wiatraczka do samochodu. Sprzedawca uprzejmie informuje, że będą – owszem – ale w sezonie letnim, a teraz to poleca łańcuchy do kół – ha ha.

Zliczam zainwestowany w operację „antena” czas i spaloną benzynę. Przez chwilę desperacko rozważam wykręcenie anteny któremuś z sąsiadów. Ostatecznie przychodzi olśnienie – Allegro. Kupuję w pięć minut.

Bynajmniej nie wylewam tu swoich żali (no może trochę ;-), bo wychodzi nam z powyższych perypetii kilka prawidłowości:

– po pierwsze: gdziekolwiek nie spojrzysz, w elektronice, sprzętach domowych itp., zawsze jest milion różnych opcji, złączek, śrubek i wtyków, które do siebie nie pasują.

– po drugie: nikt jeszcze nie wygrał z logistyką sieci handlowych. Jeśli wydaje ci się, że w sieciowym sklepie sportowym kupisz latem czapkę, bo akurat lecisz w Himalaje, to się mylisz.

– po trzecie: nadmiar wszystkiego na wyciągnięcie ręki jest ułudą.

– po czwarte: jedyna nadzieja w Internecie i wąskiej specjalizacji.