Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Pieniądze to nie wszystko - Blog ekonomiczny Piotra Stasiaka Pieniądze to nie wszystko - Blog ekonomiczny Piotra Stasiaka Pieniądze to nie wszystko - Blog ekonomiczny Piotra Stasiaka

25.09.2007
wtorek

Szczęście na etacie

25 września 2007, wtorek,

Polak w pracy wreszcie poczuł się doceniony i potrzebny.

Krzepiące wnioski płyną z najnowszego raportu „Polacy pracujący 2007” przygotowanego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych oraz CBOS. Wynika z niego, że znika powoli paniczny strach przed bezrobociem. 57 proc. z nas nie zakłada, że w najbliższym czasie może stracić pracę, a 60 proc. uważa, że nawet jeśli, to bez trudu znajdzie inną.

Widmo bezrobocia przestało nas poniewierać (tylko 13 proc. badanych uznaje je za rzeczywisty problem, a aż 77 proc. twierdzi, że bezrobotny może znaleźć pracę, o ile będzie tylko chciał). Widzimy poprawę na rynku, stąd bardziej optymistycznie patrzymy na swoje szanse zawodowe. Co więcej, wydaje się że po raz pierwszy od 5 lat poczuliśmy się w miejscu pracy naprawdę docenieni i potrzebni. Wszak deficyt rąk do roboty w przedsiębiorstwach jest teraz tak duży, że to przedsiębiorcy muszą o nas zabiegać – kusić podwyżkami, poprawą warunków pracy czy np. pakietem usług medycznych w prywatnej przychodni.

Już połowa badanych uważa, że zarobki są na tyle satysfakcjonujące, aby bez trudu utrzymać rodzinę, a 7 na 10 chodzi do pracy z przyjemnością (4 na 10 chętnie zostaje po godzinach!). Ponadto 90 proc. z nas uważa, że ich praca jest dobrze zorganizowana. Choć to akurat, jeśli weźmiemy pod uwagę realia, to już chyba nadmiar optymizmu.

Pełny raport z badania „Polacy pracujący 2007” znajduje się tutaj.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Napisał Pan:
  „90 proc. z nas uważa, że ich praca jest dobrze zorganizowana. Choć to akurat, jeśli weźmiemy pod uwagę realia, to już chyba nadmiar optymizmu”
  Polacy, którzy pracują w firmach z Europy Zachodniej (ten podział będzie jeszcze długo – rządy braci K. oddalają ten moment kiedy będzie to przeszłość) mówią to samo, tylko ciekawość mnie zżera gdzie tkwi ten diabeł w szczegółach, że daje to w efekcie kilkakrotnie większą, statystycznie oczywiście wydajność pracy u nich niż u nas.

 2. Może wykorzystanie nowoczesnych technologii? Klarowna struktura zależności i podejmowania decyzji? Spróbujmy zrobić listę.

  Pozdrawiam

 3. Kwalifikacje managerów? Koncerny zazwyczaj wybierają najlepszych. A dodatkowo: Kultura organizacyjna i Know How…

  Oczywiście należy jednocześnie podzielić „firmy Europy Zachodniej” na te, które mają w Polsce swoje fabryki i te, które ich nie posiadają.