Pieniądze to nie wszystko - Blog ekonomiczny Piotra Stasiaka Pieniądze to nie wszystko - Blog ekonomiczny Piotra Stasiaka Pieniądze to nie wszystko - Blog ekonomiczny Piotra Stasiaka

27.07.2007
piątek

Warto spojrzeć na te domy

27 lipca 2007, piątek,

Dobrej architektury nie zobaczymy zbyt wiele na ulicach naszych miast. Za to możemy w internecie.

Będzie weekendowo. Wakacje w pełni i nawet w Warszawie da się żyć. Powrót po pracy do domu nie oznacza godziny w korkach. Przejazd tramwajem przestał budzić sardynkowe klimaty. Kolejki jakby mniejsze, tłum dał odetchnąć. Uroczo. Szkoda, że w pierwszych dniach października znów poczujemy, że żyjemy w zatłoczonym świecie, gdzie wszystkiego – a przede wszystkim ludzi – jest za dużo. 

Przed rozrostem metropolii, o czym już pisałem, nie ma niestety ucieczki. Trafiłem ostatnio w internecie na ciekawą koncepcję – blok mieszkalny na 100 tys. osób. Olbrzymi walec o wysokości kilometra, w którym tereny rekreacyjne poprzeplatano z przestrzenią mieszkalną. Z daleka wyglądają jak gigantyczne dziury w serze. Niestety pełna prezentacja budowli, przez jakiś czas dostępna, zniknęła z sieci. Jej ślad ostał się jeno na stronach portalu Gazety

To oczywiście tylko luźna koncepcja architektów z londyńskiego studia Populararchitecture. Robi jednak porażające wrażenie. Przypominają się:
• powieści Neala Stephensona i Williama Gibsona
• filmy „Blade Runner” czy „Raport Mniejszości”
• wszystkie te gry komputerowe, których akcja dzieje się w metropoliach przyszłości (np. „Beneath A Steel Sky”, „Project Eden”).

Kto grał / czytał / widział, ten czuje klimat. Czy tak będzie rzeczywiście, że nasze dzieci będą żyły w wielopoziomowych mega-miastach, a tylko najbogatszych stać będzie na mieszkanie na najwyższych poziomach z widokiem na skrawek nieba? Trudno powiedzieć. Ta wizja mnie pociąga i odpycha zarazem.

W tym temacie polecam trzy weekendowe lektury: raport amerykańskiego magazynu Forbes – miasta XXI wieku. Warto rzucić okiem na całkiem świeży raport o polskiej architekturze z Polityki. Nie tylko dla wzrokowców zaś – świetny serwis ze zdjęciami śmiałych projektów architektonicznych z całego świata. Naprawdę warto kliknąć ten ostatni link.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Wow. Ktoś pamięta Beneath A Steel Sky. 😉 A ekranizacja i świat Raportu mniejszości mnie nie przekonały. Wszystko wylądało na takie… sztuczne. Co innego Blade Runner.

  2. To troche nie przystaje do rzeczywistosci. Zobaczymy jak dlugo bedzie trwala hossa na wysokie budynki w Azji. Pol kilometra w Dubaju juz stoi, ale to nie z powodu zageszczenia tylko ambitu one powstaja. A patrzac na ojczyzne drapaczy chmur, tylko Nowy Jork trzyma ilosc mieszkancow jako tako. Cala reszta czolowki miast sie wyludnia i przenosi na poludnie, ale tam jest jeszcze na czym budowac. Floryda juz chyba pomalu sie ochladza po lipcowym krachu, czyli chyba nie ma takiego mecghanizmu, ktory doprowadzilby do zageszczenia jakie jest potrzebne, zeby wizja przedstawiona przez Gospodarza sie sprawdzila.