Harry Potter i copyrightowa paranoja ™

Gdy prawnicy zabiorą się za wszystkie sfery życia, świat pogrąży się w chaosie.

Taka smutna refleksja naszła mnie przypadkiem, gdy spojrzałem na opakowanie gry komputerowej „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Gra to – obok filmu kinowego, klocków Lego, serii komiksów, naklejek, koszulek i mnóstwa podobnego badziewia – typowy przykład, jak współczesny marketing wyciska z ikon pop-kultury pieniądze na każdym możliwym polu. Przygody nieletniego czarodzieja to żyła złota i każdy chce na nich zarobić. A zanim zacznie zarabiać, musi najpierw sam wyłożyć pieniążki na zakup praw autorskich od ich właścicieli – autorki J.K. Rowling i wytwórni firmowej Warner Bros. A żeby przypadkiem nie zaczął zarabiać nielegalnie, prawnicy wkroczyli do akcji i jako znaki towarowe (z ang. TM) zastrzegli prawie wszystko, co w historii o Harry’m Potterze zastrzec się dało.

Znakiem towarowym jest więc nazwa Harry Potter i Zakon Feniksa, poczciwy profesor Dumbledore czy nazwa magicznej szkoły Hogwart. Stosownymi ograniczeniami obwarowano takie nazwy jak np. Dementorzy (bardzo ładne określenie złego ducha) czy Fasolki o Wszystkich Smakach. Zastrzeżone. Jeśli zechcemy wykorzystać, np. tworząc sobie fanowską stronę internetową, zaraz wkroczą do akcji prawnicy, przygotują stosowne pozwy i domagać się będą tantiem.

Efekty widać na poniższym zdjęciu, bo na okładce gry doliczyłem się 17 znaczków TM. Zaznaczyłem je czerwonym kółeczkiem. Chronią interesy twórczyni Pottera, wytwórni Warner Bros oraz Microsoftu, producenta konsoli Xbox 360.
Oczywiście nie mam nic przeciwko ochronie własnych dobrych pomysłów i praw autorskich. Ale to co jest poniżej, wygląda śmiesznie i strasznie zarazem. I pomyśleć, że kiedyś pisarze wymyślali nazwy własne i nazwiska tylko dla potrzeb tworzonej przez siebie literatury. Naiwniacy. Gdyby Tolkien dożył dzisiejszych czasów, pewnie skończyłby na szczytach list najbogatszych w show-biznesie. Wszak hobbit, Sauron czy nazgul weszły do współczesnego języka. Na Gandalfie też by się dało zarobić.
potter_feniks1.jpg

potter_feniks2.jpg